Μουσικό κλειδί

Σήμερα οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν στο Δημοτικό Θέατρο Καλλονής το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Μουσικό Κλειδί” που διοργανώνεται κάθε χρόνο για τις μεγάλες τάξεις του Δημοτικού από το Μουσικό Φεστιβάλ Μολύβου, με στόχο τη γνωριμία και την επαφή των παιδιών με την κλασική μουσική!

Γνωρίσαμε δύο σημαντικές καλλιτέχνιδες, τις αδελφές Δανάη και Κυβέλη Ντέρκεν, με καταγωγή από το Μόλυβο, πιανίστριες, συνιδρύτριες και καλλιτεχνικές συνδιευθύντριες του Φεστιβάλ Μολύβου, και τη μουσικό Γρηγορία Παπαδοπούλου, που ήρθε από τη Θεσσαλονίκη για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Η κα Γρηγορία μας παρουσίασε το φλάουτο και ερμήνευσε μουσικά έργα, όπως ένα απόσπασμα από τη μουσική της παράστασης “Λίμνη των Κύκνων” που έγραψε ο Ρώσος συνθέτης Πιότρ Τσαϊκόφσκι (1875 – 1876), με τα οποία μας ταξίδεψε! Στο τέλος, υπέγραψε αυτόγραφα σε όλα τα παιδιά!