Κοπή βασιλόπιτας για το 2020

Τη βασιλόπιτα μας κόψαμε τη Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020 στον χώρο του σχολείου, τηρώντας όπως κάθε χρόνο το γνωστό αυτό έθιμο της πατρίδας μας. Η φετινή εκδήλωση πλαισιώθηκε από το έθιμο του “ποδαρικού”, που πραγματοποιείται την Πρωτοχρονιά και συμβολίζει την επιδιωκόμενη καλοτυχία στα σπιτικά των Αγριτών. Δύο μαθητές της ΣΤ’ τάξης ανέλαβαν να το αναπαραστήσουν στην είσοδο του σχολείου μας, κρατώντας ένα κλαδί ελιάς, μία χορταριασμένη πέτρα, ένα ρόδι και ρύζι. Τα υλικά αυτά εναποτέθηκαν, όπως θέλει η παράδοση, στην είσοδο του σχολείου.

Τα δύο φλουριά “έπεσαν” φέτος σε έναν μαθητή της Γ’ τάξης και στον δάσκαλο της Δ’ τάξης, κύριο Θοδωρή.

Ευχαριστούμε θερμά τον σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την επιμέλεια της εκδήλωσης.

Καλή χρονιά! Και του χρόνου!

Για να δείτε όλες τις φωτογραφίες, κάντε κλικ ΕΔΩ.