“O μικρός Ευκλείδης”

Σήμερα, οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης του σχολείου μας κατά τις διδακτικές ώρες (8.15 έως 10.15) συμμετείχαν στην πρώτη φάση του 16ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού «Παιχνίδι και Μαθηματικά» του περιοδικού «Ο μικρός Ευκλείδης» που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Βασικός στόχος της συμμετοχής των μαθητών στον διαγωνισμό είναι να αναπτύξουν τις βασικές μαθηματικές τους ικανότητες αξιοποιώντας τις βασικές μαθηματικές έννοιες και διαδικασίες που έχουν κατακτήσει σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού. Μπράβο σε όλα τα παιδιά που ήθελαν μετά από ερώτημά μας να ζήσουν αυτήν την εμπειρία, να τολμήσουν,…. γιατί όπως τους έχουμε πει πολλές φορές «Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ» είναι αυτό που μετράει! Καλά αποτελέσματα!