Προετοιμασία για καλύτερη προσαρμογή!

Πλησιάζει ο καιρός που τα σχολεία θα κλείσουν, θα αποχαιρετήσουμε τη Στ’ τάξη και θα δεχτούμε τα παιδιά της Α’ Δημοτικού που θα μας έρθουν από το νηπιαγωγείο.

Ιδιαίτερα σημαντική για την επίτευξη της καλύτερης δυνατής προσαρμογής τόσο των μεγάλων παιδιών όσο και των μικρότερων είναι η προετοιμασία τους για την αλλαγή που πρόκειται να υπάρξει στη ζωή τους. Η επίσκεψή τους στον χώρο του σχολείου βοηθάει στην ομαλή ένταξή τους, καθώς τους δίνεται η ευκαιρία να γνωρίσουν το νέο σχολικό περιβάλλον.

Έτσι, αυτές τις μέρες υποδεχτήκαμε τα νήπια στο σχολείο μας, τα οποία ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους του Δημοτικού και είχαν την ευκαιρία να παίξουν με τα παιδιά, και επισκεφτήκαμε το Γυμνάσιο όπου ο διευθυντής μας υποδέχτηκε με πολλή χαρά και μας γνώρισε τους καθηγητές και τους χώρους του σχολείου!