Γάλα=Ο χρυσός της Άγρας

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος που υλοποιούν φέτος η Ε’ και η Στ’ τάξη του σχολείου μας, εδώ και δύο μήνες έχει ξεκινήσει μία συνεργασία μεταξύ του σχολείου μας και του Μουσείου Απολιθωμένου Δάσους Σιγρίου, με στόχο την ανάδειξη της Άγρας ως έναν από τους σημαντικότερους γεώτοπους της Λέσβου, καθώς πριν από 17 εκατομμύρια χρόνια στη θέση του χωριού υπήρχε ηφαίστειο!

Οι μαθητές μας δούλεψαν ομαδικά, μελέτησαν περιοδικά περιβαλλοντικού περιεχομένου, αναζήτησαν πληροφορίες στο διαδίκτυο, κατέγραψαν ερωτήσεις και πήραν συνεντεύξεις από ανθρώπους που δραστηριοποιούνται επιχειρηματικά στο χωριό!

Η πρώτη επίσκεψη που κάναμε ήταν στο παραδοσιακό τυροκομείο του κ. Ταστάνη Παναγιώτη, τον οποίο ευχαριστούμε πάρα πολύ για τη συνέντευξη που μας παραχώρησε, για την ξενάγηση που μας έκανε στον χώρο του και για τα μυστικά της δουλειάς του που μοιράστηκε μαζί μας!

Πολύτιμη στη δημιουργία του βίντεο ήταν η βοήθεια του κ. Γιάννη Μπαρδή τον οποίο ευχαριστούμε ιδιαιτέρως για τα υπέροχα πλάνα!