Δημιουργία logo για το πρόγραμμα E-Τwinning

Όλοι οι μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας, όπως και οι μαθητές των άλλων σχολείων, κλήθηκαν να ζωγραφίσουν κάποιο λογότυπο σχετικά με το πρόγραμμα Ε-Τwinnng “FORESTS” στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας. Πριν τη δημιουργία logo προηγήθηκε μεταξύ άλλων και καταιγισμός ιδεών, ώστε να συγκεντρώσουμε όλες τις ιδέες των μαθητών για το τι θεωρούν ότι είναι το περιβάλλον, προβολή ταινιών μικρού μήκους, ντοκιμαντέρ και συζήτηση για να αρχίσουν οι μαθητές να προβληματίζονται.

Όλοι οι μαθητές συμμετείχαν στη δημιουργία λογότυπου. Έπειτα, κάθε μαθητής έκανε μια σύντομη παρουσίαση σχετικά με τον τρόπο που σκέφτηκε για να δημιουργήσει το λογότυπό του. Όταν τελείωσε η προσπάθεια, οι μαθητές κλήθηκαν να ψηφίσουν το καλύτερο λογότυπο τόσο από την εμφάνισή του όσο και από το νόημα που έχει. Το λογότυπο που ψηφίστηκε ως καλύτερο είναι της Ασανούλας Ουζουνέλλη (Στ’ τάξη), το οποίο και θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας. Η μαθήτρια μας εξήγησε ότι αυτό που σκέφτηκε ήταν ότι οι άνθρωποι πρέπει να συνυπάρχουν με τα δάση για να υπάρχει ισορροπία στη φύση. Αυτός είναι ο λόγος που σχεδίασε ένα δέντρο μέσα στο σώμα ενός ανθρώπου, για να δείξει δηλαδή ότι οι άνθρωποι πρέπει να έχουν οικολογική συνείδηση ​​και να μη θέτουν τον εαυτό τους κυρίαρχο απέναντι στα δάση, αλλά να σέβονται τη βιοποικιλότητα και τα οφέλη που προσφέρουν τα δάση στον πλανήτη γη.

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε και τα logo που επέλεξαν τα άλλα σχολεία!