04/05/2024 αρχείο

Μικροί ζαχαροπλάστες!

Στο πλαίσιο του προγράμματος eTwinning του σχολείου μας “Cool Cult-tour” με θέμα τον πολιτισμό, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους στη ζαχαροπλαστική φτιάχνοντας παραδοσιακά αμυγδαλωτά στο ολοήμερο, έτσι ώστε να τα παρουσιάσουμε στους Ευρωπαίους φίλους μας σε μία προσπάθεια ανταλλαγής παραδοσιακών συνταγών (ανταλλαγή πολιτιστικών στοιχείων). Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά!

Συμμετοχή στον Διαγωνισμό “Παιχνίδι και Μαθηματικά”

Σήμερα οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας έλαβαν μέρος στον 18ο μαθητικό διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» που διοργανώνει  η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης». Τους συγχαίρουμε για τη συμμετοχή τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία!