“Ψωμί-Παιδεία-Ελευθερία”

Σήμερα στο σχολείο μας πραγματοποιήσαμε τη γιορτούλα μας για να τιμήσουμε την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου τον Νοέμβριο του 1973 βλέποντας βίντεο που επιμελήθηκε ο κ. Γιολτζόγλου Αλέξανδρος-στο ένα εκ των οποίων τα γεγονότα αφηγούνται οι μαθητές της Στ΄τάξης-συζητώντας, παίζοντας μουσικά όργανα και ακούγοντας τα τραγούδια “Ο δρόμος, Ένα το χελιδόνι, Μαλαματένια λόγια, Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ” από όλα τα παιδιά του σχολείου μας, τα οποία είχαν προετοιμάσει με τη δασκάλα της Μουσικής μας, κα Βαμβακάρη Ελπίδα-Σταυρούλα.

Όμως, τη γιορτή μας έκανε ξεχωριστή η παρουσία της κυρίας Δήμητρας Γώγου, η οποία με χαρά δέχτηκε την πρόσκλησή μας, και ήρθε για να αφηγηθεί στα παιδιά τα όσα είδε και έζησε τον Νοέμβριο του 1973 στην Αθήνα, όπου ζούσε τότε με τον σύζυγό της.

Πραγματικά ο βομβαρδισμός των ερωτήσεων από τα παιδιά μάς έδειξε το πόσο προβληματίστηκαν και το πόσο σημαντική είναι μία αληθινή προσωπική μαρτυρία!