Καταγραφή πολιτιστικών στοιχείων

Συνεχίζοντας την ενασχόλησή μας με τον πολιτισμό της Άγρας, ψάξαμε στο διαδίκτυο, ψάξαμε στη βιβλιοθήκη του σχολείου, εντοπίσαμε και μελετήσαμε τα περιοδικά “Η Άγρα: χθες-σήμερα-αύριο”, και ρωτήσαμε αρκετούς συγχωριανούς μας. Άλλοι κάτι είχαν να μας πουν και άλλοι δεν ήξεραν. Δεν ήξεραν γιατί, όπως μας είπαν, όταν ζούσαν οι δικοί τους που ήξεραν, δεν κατέγραφαν αυτά που τους έλεγαν. Έτσι, αρχίσαμε σιγά σιγά να συγκεντρώνουμε υλικό και να καταγράφουμε! Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον κ. Κιοβρέκη Γεώργιο για την απίστευτα θετική του διάθεση για βοήθεια και για το υλικό που μας έδωσε, την κα Παναγιώτα Τρυγώνη για το υλικό που μας έστειλε και την κα Θεοδώρα Σαχτούρη που είπε τα αγρίτικα κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς στη μαθήτρια Αμαλία Πασβούρη και της επέτρεψε να τα ηχογραφήσει. Έπειτα, οι μαθητές τα απομαγνητοφώνησαν, και πραγματικά ενθουσιάστηκαν πάρα πολύ από τους στίχους και τη μελωδία τους!