Το ταξίδι του «Οδυσσέα 2022» ξεκίνησε!

Το Εργαστήριο Δια Βίου και Εξ αποστάσεως Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Κρήτης υλοποιεί το πρόγραμμα «ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2022» το οποίο έχει σαν στόχο την παιδαγωγική αξιοποίηση των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνίας και αντικείμενο την υλοποίηση διαθεματικών δραστηριοτήτων συνεργατικής μάθησης από απόσταση μεταξύ Δημοτικών Σχολείων από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και της Κύπρου με έμφαση σε θέματα ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο και δημιουργικής αξιοποίησης αυτού. Στο πρόγραμμα «Οδυσσέας 2022» συμμετέχει το σχολείο μας, το οποίο εκπροσωπείται από τη Στ’ τάξη.

Η πρώτη τηλεδιάσκεψη (24/02) είχε σαν θέμα τη γνωριμία των μαθητών και την ανταλλαγή στοιχείων για τον τόπο, το σχολείο και την τάξη τους. Το τελευταίο δίμηνο οι μαθητές μας, αφού συμπλήρωσαν ερωτηματολόγια, ζωγράφισαν και έγραψαν τις απόψεις τους για το πρόγραμμα, χρησιμοποίησαν το υλικό που είχαν συγκεντρώσει για τον τόπο τους και έφτιαξαν μία παρουσίαση σε λογισμικό Powerpoint, την οποία παρουσίασαν στην Ε’-Στ’ τάξη του 4/θέσιου Δημοτικού Σχολείου Θολοποταμίου Χίου και στη Στ’ τάξη του 6/θέσιου Δημοτικού Σχολείου Αγίου Σπυρίδωνα Άρτας. Αντίστοιχες δουλειές παρουσιάστηκαν και στο σχολείο μας από τα παραπάνω σχολεία με τα οποία συνεργαζόμαστε. Στο τέλος, οι μαθητές χόρεψαν και τραγούδησαν τραγούδια από τον τόπο τους!

1 σχόλιο

1. Μπράβο σας!!!