Παγκόσμια ημέρα αθλητισμού 2022

Η σημερινή ημέρα, Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022, έχει οριστεί ως η 9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με κοινό σύνθημα “ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα, ΥΓΕΙΑ μια ΖΩΗ”! Έτσι, ήταν για όλους μία μέρα διαφορετική στο σχολείο!

Είδαμε ταινίες μικρού μήκους σχετικές με τον αθλητισμό, ζωγραφίσαμε, η Έ τάξη μας τραγούδησε τον Ολυμπιακό Ύμνο κρατώντας τη σημαία των Ολυμπιακών αγώνων που είχε ετοιμάσει, και με τη βοήθεια της γυμνάστριάς μας και του προπονητή στίβου του Αθλητικού Σωματείου Καλλονής “Αρισβαίος”, κ. Χασάπη Βασίλη, ο οποίος δέχτηκε με χαρά την πρόσκλησή μας και ήταν κοντά μας, γνωρίσαμε κάποια αγωνίσματα του στίβου (ρίψη, άλμα σε μήκος, σκυταλοδρομία), παίξαμε μικροί και μεγάλοι βόλεϊ και ποδόσφαιρο, αλλά και πολλά παιχνίδια (ουρίτσες, τζαμί κτλ.).

Τέλος, ήπιαμε (κάποιοι δοκιμάσαμε μόνο για αρχή…αλλά κι αυτό μία εμπειρία είναι) φυσικό χυμό που φτιάξαμε από τα φρούτα που φέρανε οι μαθητές μας στο σχολείο!