Άσκηση σεισμού

Σήμερα πραγματοποιήθηκε η πρώτη άσκηση ετοιμότητας για την αντιμετώπιση έκτακτης ανάγκης σε περίπτωση σεισμού για το σχολικό έτος 2022-2023 με βάση το ειδικό σχέδιο ετοιμότητας του σχολείου μας, που περιλαμβάνει ενέργειες προ του σεισμού, π.χ. ορισμό αρμοδιοτήτων των εκπαιδευτικών, ενέργειες κατά τη διάρκεια του σεισμού, και ενέργειες μετά το τέλος της δόνησης, όπως ο καθορισμός τόπου συγκέντρωσης των μαθητών.

Κατά τη διάρκεια της άσκησης ετοιμότητας, όλα τα παιδιά, με τη βοήθεια των δασκάλων τους, εφάρμοσαν όλα όσα προβλέπονταν από το σχέδιο και συγκεντρώθηκαν στον προκαθορισμένο χώρο στο προαύλιο του σχολείου, όπου επισημάνθηκαν τυχόν ελλείψεις προς βελτίωση κατά την επόμενη άσκηση σεισμού.