Ασφάλεια στο διαδίκτυο!

Μία εβδομάδα αφιερωμένη στην ασφάλεια στο διαδίκτυο πέρασε! Και ήταν μόνο η αρχή! Οι μαθητές της Ε’ τάξης ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα δεξιοτήτων που αφορoύσε στο ασφαλές διαδίκτυο και οι μαθητές της Στ’ τάξης ολοκλήρωσαν τη δεύτερη τηλεδιάσκεψη με τους μαθητές από τη Χίο και την Άρτα. Μελέτησαν βίντεο και αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, συζήτησαν τους κινδύνους του διαδικτύου και κατέγραψαν τις γνώσεις που αποκόμισαν σε μία διαδικτυακή εφαρμογή, το padlet. Επίσης, ευχαριστούμε τη Google για το εκπαιδευτικό υλικό που μας έστειλε σχετικά με την ασφάλεια στο διαδίκτυο, αλλά και το Γυμνάσιο της Πέτρας που επέλεξε το σχολείο μας για τη δημιουργία μίας σχολικής κοινότητας αλληλοβοήθειας και αλληλοσεβασμού με σύνθημα “STAND UP-SPEAK OYT”, και μας έστειλε υπέροχα δωράκια! Στόχος μας όλοι οι μαθητές του σχολείου μας να προβληματιστούν, να γνωρίσουν τους κινδύνους που ελλοχεύουν και να μάθουν πώς μπορούν να προστατευτούν.